Избор на масла.
Независимо дали караме стара Лада или нов и лъскав Мерцедес, ние винаги се вслушваме с внимание в работата на двигателя. Той олицетворява състоянието на нашия автомобил. На всеки му се иска двигателят да работи като по часовник- безшумно и равномерно, лесно да пали. Да стартира безпроблемно при ниски и високи околни температури, бързо да ускорява и загрява и да харчи колкото се може по-малко. Всичко това, в много голяма степен, зависи от нас и по-точно- от качеството на маслото, което наливаме в двигателя. Това е един от жестовете, които ние дължим на автомобила си.
Правилният избор на масла ще осигури дълъг живот на двигателя, добра работа и икономия на гориво. Използването на неподходящо масло почти винаги е свързано със сериозни последици. Първоначално те са незабележими, но почти винаги имат сериозни проявления.
Не всички масла са еднакви.
Съвременният пазар е истинска джунгла от различни марки масла. Всички те претендират да са с еднакво качество. Нещо повече- на опаковките на повечето от тях е означено, че отговарят на едни и същи стандарти. Така ли е наистина? Специалистите са категорични: НЕ ВСИЧКИ МАСЛА СА ЕДНАКВИ!
Съществуватсъществени различия между марките моторни масла, а, понякога, и в качеството на различните опаковки и партиди. В България, както и в повечето страни по света, се наблюдава тенденцията все повече хора да сменят маслата си в специални сервизи или гаражи. В повечето случаи те предоставят избора на масло на механиците или техниците, които поемат автомобилите им. Компетентността на тези специалисти става от все по-голямо значение.
Постоянният състав на маслото е от основно значение за работата на двигателя.
Съвременните висококачествени моторни масла трябва да могат да работят при невероятно тежки условия. Модерните двигатели са създадени така, че да се постигат по-високи мощности от по-малки работни обеми. Екологичните изисквания налагат допълнителни ограничения на химическия състав на маслото. Това прави още по-трудно осигуряването на необходимото ниво на смазване. Картерите на двигателите са по-малки, така че по-малко количество масло трябва да извършва своите функции и да противодейства на замърсители. Основно те са киселинни продукти от процеса на горене, сажди, продукти от стареенето на маслото и други.
Промените в конструкциите и работните режими на двигателите налагат промени в технологиите на получаване и характеристиките на моторните масла. Ролята на маслото за функционирането на съвременния двигател е толкова важна, че дори и минимално отклонение от необходимите параметри би довело до влошаване режима на работа, а и до сериозни аварии.
Клопките при избор на масла.
Съществуват малко контролни механизми за управление на стандартите и качествата на моторните масла. До голяма степен системата за изпитване и лицензиране на масла се основава на собствените изследвания на фирмите-производителки на масла. Тези изследвания са базирани на широко разпространени стандартни и фирмени изпитвания, разработвани и въвеждани от водещи организации на автомобили в САЩ, Европа и Япония.
Много от фирмите, произвеждащи моторни масла обаче , заобикалят процедурите за изпитване и просто маркират своите продукти като “ отговарящи на…“ изискванията на различни класификации и фирмени спецификации. Няма никаква гаранция, че маслата някога са били официално изпитвани и лицензирани. Не съществува и упълномощен орган и процедура за следене и контролиране качеството на моторните масла.
Клиентът сам трябва да направи своя избор и преценка за маслото- било по вида на опаковката или като рискува и експериментира маслото със своя двигател. Опасността да попадне на неподходящо масло за неговия двигател е голяма и щетите в подобен случай са значителни. Невидимите щети, които тези моторни масла могат да причинят на двигателя, в един момент стават реалност.
От къде идват разликите при различните марки масла.
Изработването на маслото е много сложен и скъп процес. То се изработва чрез смесването на два основни продукта: БАЗОВО МАСЛО и ПРИСАДКИ. Базовото масло е основата , върху която се „изгражда“ продукта. Неговият химически състав и свойства се определят от типа на нефта и приложената технология на преработване. Формирането на качеството на моторното масло се извършва на всеки от етапите на производство, но основно зависи от правилния подбор на химическия състав на базовото масло и присадките. Да се постигне успех в този процес са необходими не само астрономически суми пари, но и опит и контакти с производителите на различните двигатели и машини, които малко фирми притежават.
За да се достигне до крайния продукт , се преминава през следните етапи:
- Добиване на изходната суровина-нефта. Сондирането само на един кладенец от морското дъно струва не по-малко от 20 милиона долара
- Преработване. Съвременните инсталации за рафиниране са сложни химически съоръжения и тяхната цена може да достигне до 1 милиард долара.
- Извличане на базови масла. От голямото разнообразие базови масла трябва да се избере това масло, което химиците в изследователските центрове ще използват за създаване на рецептура на новото висококачествено моторно масло.
- Разработване на рецептура на маслото. Базовото масло , все още, не може да се използва като моторно масло. Към него трябва да се прибави пакет присадки/ смес от различни химически вещества/
- Изпитване. Правят се лабораторни и експлоатационни изпитвания, по време на които рецептурите на маслата се оптимизират.
- Получаване на лиценз и одобрение. Създаденото ново моторно масло трябва да получи одобрение от упълномощени организации като API/ Американски нефтен институт/, ACEA / Асоциация на европейските производители на автомобили/. Ако производителят на маслото иска да увери производителя на автомобила, че маслото отговаря на неговите специфични изисквания, се провеждат допълнителни изпитвания под зоркото око на двигателостроителя.
- Производство на крайния продукт. Процесът се състои главно от блендиране/смесване/ на вече избраното базово масло и пакета присадки до получаване на хомогенна смес.
Къде се появяват основните различия между маслата?
Разликите се получават от различията в изходната суровина- нефта, процеса на преработка, качеството на присадките и балансирането им със съответното базово масло. Болшинството блендинг фирми купуват базово масло от свободния пазар. Съществуващата международна класификация за базови масла съдържа само три показателя за качеството на маслото- вискозитет, вискозитетен индекс и температура на течливост. Те се оказват недостатъчни за оценяване свойствата на базовото масло и неговата пригодност за производство на моторно масло.
След като се знаят всички характеристики на базовото масло, задачата на изследователския център е да вземе решение какви добавки и в какви пропорции трябва да се използват, за да се постигне желаното качество на моторното масло. Това не е никак лесно, защото освен че са скъпи някои от добавките при свръхупотреба могат да имат отрицателно въздействие. Това е едно много деликатно балансиране на всички компоненти, съставящи пакета от присадки.
Използването на моторни масла, предлагани от някои блендинг компании, е рисковано и опасно. Когато се създава моторното масло, т.е уточнява се неговата рецептура, трябва да се знае химическия състав на маслото и неговата технология на получаване. Само тогава може да се разработят необходимите присадки за най-ефективната рецептура на маслото.
Компаниите- производители на моторни масла трябва да гарантират, че използват базови масла с постоянен състав, който отговаря на състава на базовото масло, за което е разработен пакета от присадки и с което моторното масло е получило одобрение. Това е възможно, когато всички предходни етапи на технологичния процес се контролират от производителя на маслото и той знае произхода на базовото масло и технологията на получаване.
Защо на пазара на масла цари хаос?
Международните организации са обезпокоени от липсата на контрол над производителите на масла и се стремят да въведат съответни правила, които да подобрят сегашното положение. тези усилия все още се осуетяват от някои от по-големите блендинг-компании, производителки на моторни масла. Те купуват от свободния пазар готови базови масла и присадки.За тези компании това са техните изходни суровини.
Химическият състав на базовите масла на свободния пазар обаче е твърде непостоянен. Не съществуват никакви правила и закони, които да принудят тези компании да изпитат произведените от тях масла преди да заявят, че отговарят на определени изисквания. Всичко това означава, че моторното масло всеки път може да има различна характеристика, която да не отговаря на посочената на опаковката. По този начин клиентът не винаги получава очакваната защита, смазване, чистота и икономичност на двигателя.
Основни правила при избор на масла.
- Не рискувайте! По-скъпото масло винаги излиза по-евтино– спестените няколко лева на литър винаги излизат по-скъпо на автомобилиста. Парите за качествено масло от утвърдена марка са малка инвестиция, която винаги носи добра лихва. Това, че автомобилът ви е в “ напреднала възраст“ в никакъв случай не означава, че маслото е маловажно. Старият автомобил има нужда от грижи, а съответно и от добро масло не по-малко от новия.
- Купувайте масла само от местата, където произходът им е гарантиран.
- Доверявайте се на имената на известните производители, а не на това, което пише на опаковката като място на производство или параметри на маслото.